Môj účet

Žiadne produkty v košíku.

Töpfer príručka pre čerstvé mamičky

Od skúsených pôrodných asistentiek

Všetky články

Strava počas tehotenstva

 

Každé tehotenstvo je veľmi individuálne a pre mamu aj dieťa je to cesta plná dobrodružstva. Mnoho tehotných žien sa tiež čoraz viac zaujíma o výživu. Preto by sme vám s tým radi pomohli.

 

Začiatok nového života

Ste tehotná – Blahoželáme! Teraz môžete svoje telo skutočne vidieť, ako chrám, ktorý dáva dieťaťu optimálne podmienky na vývoj.

Najmä pokiaľ ide o výživu, sa môžete dozvedieť veľa zaujímavého. Chceme vám dať tieto vedomosti, aby ste ich mohli využívať na optimálny prísun živín počas tehotenstva a neskôr i dojčenia. Pretože - ak sa mama cíti dobre, tak sa cíti dobre aj jej dieťa.

Je tiež dôležité, aby ste počúvali seba a svoje potreby a spoliehali sa na svoj materinský inštinkt.

 

Treba jesť za dvoch?

Vedeli ste, že energetická potreba tehotných žien sa zvyšuje iba nepatrne? A to až okolo šiesteho mesiaca tehotenstva (môže to byť denne len okolo 250 kalórií naviac). Ak napríklad zjete krajec celozrnného chleba so syrom a paradajkami navyše, pokryli ste týchto cca 250 kalórií.

 

Živiny

Sacharidy, bielkoviny a tuky sú základnými stavebnými kameňmi našej stravy. Pri vyváženej strave prijímame všetky tieto živiny rovnomerne. Nasledujúce odporúčania môžu slúžiť, ako pomôcka počas tehotenstva:

Sacharidy: Pokiaľ je to možné, uprednostnite celozrnné produkty, pretože sú bohaté na vlákninu a stimulujú trávenie. Dodržiavajte dostatočný pitný režim pri každom jedle, aby nedošlo k zápche.

Bielkoviny: Je to základný stavebný materiál ľudských buniek. Od druhého trimestra tehotenstva potrebujete cca o 10 g viac bielkovín denne, ako obvykle. To zodpovedá asi jednému poháru mlieka. Od tretieho trimestra je to dokonca o 20 g viac. Celkovo sa odporúča denný príjem bielkovín približne 55 - 70 g. Dobrými zdrojmi bielkovín sú: mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny a zemiaky.

Tuky: Vaša potreba tuku sa počas tehotenstva nezvyšuje. Môžete však konzumovať prírodné, za studena lisované rastlinné oleje, ako napr. repkový, či olivový. Avokádo, orechy a semená, ako aj ryby 2 - 3-krát týždenne, sú tiež zdrojmi dobrého tuku.

 

Vitamín B12

Tento vitamín je obzvlášť dôležitý pre delenie buniek a pre tvorbu červených krviniek. Vyskytuje sa takmer výlučne v živočíšnej strave (mäse a mliečnych výrobkoch).

 

Kyselina listová, jód a železo – skutoční hrdinovia pre vás a vaše dieťa

Vaša potreba vitamínu – kyseliny listovej, minerálneho prvku jódu a stopového prvku železa, sa zvyšuje hlavne na začiatku tehotenstva. Preto môžete odvážnejšie pristupovať k nasledujúcim potravinám:

  • Bohaté na kyselinu listovú sú strukoviny, listová zelenina, rôzne druhy kapusty, pomaranče, mandle, celozrnné obilniny, vaječný žĺtok a mäso. Požiadavka na vysoké množstvo kyseliny listovej sa len zriedka dá pokryť, aj pri zdravej výžive. Preto sa užívanie vitamínu – kyseliny listovej odporúča všetkým ženám, ktoré chcú mať deti, ako aj nastávajúcim matkám až do konca prvého trimestra tehotenstva.
  • Potraviny, obsahujúce jód, zahŕňajú morské ryby (dve porcie týždenne), ako aj mäso a mliečne výrobky. Doplnky jódu sa môžu užívať po konzultácii s lekárom.
  • Potraviny, obsahujúce železo, sú proso, šošovica, cícer a ovsené vločky. Najlepšie sa konzumuje v kombinácii s ovocím, obsahujúcim vitamín C. To zlepšuje absorbciu železa. Odborníci odporúčajú okolo 30 mg železa denne na tvorbu krvi počas tehotenstva. Doplnky železa sa odporúčajú iba v prípade jeho nedostatku. Ak máte akékoľvek pochybnosti, povedzte to svojmu lekárovi.

Kyselina listová je veľmi citlivá na kyslík a vďaka svojej dobrej rozpustnosti vo vode sa pri varení rýchlo ničí. Z tohto dôvodu je najlepšie, ak zeleninu varíte len krátko a v malom množstve vody. Potom môžete z vody, v ktorej sa zelenina varila, vykúzliť lahodnú omáčku.

 

Trio so silným obsahom zinku, vápnika a horčíka pre rast buniek

Stopový prvok zinok a minerály vápnik a horčík sa počas tehotenstva odporúčajú najmä z dôvodu ich dôležitých vlastností pre bunky a kosti.
Potraviny, obsahujúce zinok, sú mäso, hydina, vajcia a mlieko. Tento stopový prvok je zvlášť dôležitý pre vývoj centrálneho nervového systému.
Vápnik obsahujú hlavne mlieko a mliečne výrobky, celozrnné výrobky, listová zelenina, orechy a minerálna voda. Na vývoj kostí vášho dieťaťa potrebujete prijať okolo 1 000 mg vápnika denne.
Potraviny, obsahujúce horčík, sú mliečne výrobky, listová zelenina, obilniny, strukoviny, banány, bobuľovité ovocie a minerálna voda.

 

Význam vitamínu A v tehotenstve

Počas tehotenstva sa nemusíte báť nedostatku vitamínu A, pretože jeho nedostatok v tehotenstve je pomerne zriedkavý. Vo výnimočných prípadoch môže mať jeho nadmerný výskyt negatívny vplyv na vývoj dieťaťa. Kvôli tomu sa neodporúča konzumácia pečene, ani príjem výživových doplnkov s vitamínom A.

© 2021 Vis Natura s.r.o. Všetky práva vyhradené.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram