Môj účet

Žiadne produkty v košíku.

Töpfer príručka pre čerstvé mamičky

Od skúsených pôrodných asistentiek

Všetky články

Prechod z materského mlieka

 

Všetky dojčiace mamičky budú musieť skôr alebo neskôr odstaviť svoje dieťa od materského mlieka, či už je to pri pridaní pevnej stravy do jedálnička svojich detí alebo niektoré mamičky musia skončiť s dojčením kvôli nástupu do práce, či zdravotným problémom a musia materské mlieko nahradiť dojčenskou výživou, či inou výživou podľa veku dieťaťa.

Každé bábätko a aj mamička reaguje inak na odstavenie. Dojčenie je predovšetkým intímna a citová záležitosť, takže nie je vôbec neobvyklé, že niektoré mamičky majú problém vyrovnať sa s tým, keď musia prestať dojčiť. Obávajú sa, že prestať dojčiť znamená, že prídu o to krásne spojenie s ich deťmi. Ale toto silné puto sa prehĺbi inými spôsobmi: hranie, maznanie sa a spoločné čítanie, to sú všetko činnosti, ktoré budú udržiavať v kontakte bábätko s maminou vôňou, pokožkou a jej hlasom.

 

Ak vy alebo vaše dieťa máte problém prispôsobiť sa, tieto tipy vám môžu pomôcť:

  • Prvou dôležitou skutočnosťou je, že nemôžete prestať dojčiť zo dňa na deň, pretože je vysoko pravdepodobné, že pri stálej tvorbe mlieka by sa vám zapálili prsníky. Ak by k tomu došlo, pomôcť vám môžu obklady zo surových kapustných listov alebo teplé obklady. Ak však obmedzíte dojčenie na frekvenciu raz za 3 až 5 dní, bude sa vám postupne tvoriť menej mlieka.Môžete taktiež odsávať mlieko na zmiernenie tlaku, ale odsajte len také množstvo mlieka, aby ste zmiernili plnosť, pretože čím viac budete odsávať, tým viac mlieka sa vám bude znova tvoriť.
  • Ďalej je dôležité vyčkať na správnu chvíľu. Ak vaše dieťa už má zavedenú do jedálnička pevnú stravu, môže sa lepšie prispôsobiť menšej frekvencii dojčenia. Ak je vaše dieťatko staršie ako 6 mesiacov a papá už aj tuhú stravu, skúste menej často dojčiť, na kratšiu dobu alebo ho zaujať inými potravinami, fľašou s mliečkom, tráviť viac času vonku a ak má pred spaním zaužívané dojčenie, skúste ho od toho odučiť postupne tým, že sa budete striedať s oteckom, ktorý ho bude kŕmiť z fľaše.
  • K nemenej dôležitej veci patrí nájdenie tej správnej polohy, aby sa čo najviac zo začiatku približovala polohe pri dojčení a správne držanie fľaše. Zo začiatku je potrebné, aby bábätko stále cítilo vašu blízkosť.
© 2021 Vis Natura s.r.o. Všetky práva vyhradené.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram