Môj účet

Žiadne produkty v košíku.

Töpfer príručka pre čerstvé mamičky

Od skúsených pôrodných asistentiek

Všetky články

Prekvapenie života prichádza s dieťatkom

 

Všetok váš čas je čas vášho dieťaťa. (mini seriál 1/16)

Gratulujeme - vaše dieťatko je doma! Váš život sa mení v nádherné a nečakané cesty. Vaše dieťa je teraz váš rozvrh, váš plán. Novorodeniatka spia až 18 hodín denne, ale tento čas je rozdelený na jednotlivé malé kúsky. Medzi jednotlivými zdriemnutiami, kŕmeniami, prebaľovaniami je aj veľa pestovania a hlavne neopakovateľného maznania sa s malým drobčekom.

Tip: Po prvých hektických týždňoch, začínajú deti spávať oveľa dlhšie a najmä v pravidelnejších intervaloch a vy si preto budete môcť čím ďalej tým lepšie organizovať svoj čas.

 

Stali ste sa registrovaným členom celosvetového klubu (mini seriál 2/16)

Pozorujete to? Zrazu máte akosi veľa známych. Cudzinci sa na vás usmievajú, matky v kostole sa vás pýtajú či sa nechcete pripojiť, je predsa deň na hranie. Váš šéf sa vás spytuje na vaše dieťatko, ako jeho lekár, v obchode vás ochotne pustia s chlebom v ruke dopredu....

Klub zvaný „rodičovstvo“. Vitajte a užite si to!

Tip: Môžete rozvíjať svoj vlastný, jedinečný výchovný štýl, ktorý je vlastný pre vašu rodinu - a pritom môže byť úplne odlišný od susedov.

 

Zmeny vo vašom vzťahu (mini seriál 3/16)

Dynamika vášho vzťahu sa zmenila. Je tu totiž ešte jedna osôbka. Neustála vzájomná komunikácia s vašim dieťatkom, znamená menej času nielen pre vás ale aj pre vášho partnera. Ak jeden z rodičov poskytuje väčšinu svojej starostlivosti dieťatku, druhý sa môže cítiť opovrhovaný. Vaša prílišná zaneprázdnenosť môže spôsobiť problémy vo vzájomnej komunikácii a v podstate sa môže stať, to čo mnohým rodičom, že spolu proste prestanú hovoriť.

Tip: Je potrebné nájsť si čas aj pre vás dvoch, preto sa nezabudnite rozprávať o svojich pocitoch, radostiach i starostiach...

 

Nový nočný rozvrh (mini seriál 4/16)

„Ách“, dobrý nočný odpočinok, povzdychne si nejedna mamička. Novorodeniatko spočiatku spí kedykoľvek počas dňa i noci, prespí až 20 hodín denne, samozrejme pokiaľ je dostatočne sýte a všetko ostatné je v poriadku. Postupne s pribúdajúcim vekom sa však potreba spánku u každého dieťatka mení. Okolo druhého mesiaca veku začína váš malý drobček oddeľovať nočný spánok od denného a postupne ubúda čas denného spánku. Počas nočného spánku by ste sa mali s partnerom striedať pri vstávaní k vášmu dieťatku.

Tip: Nesnažte sa počas dňa dohnať domáce práce, kým dieťa spí. Ľahnite si a odpočívajte, potrebujete to.

 

Budete mať more návštevníkov (mini seriál 5/16)

Takmer ihneď po narodení vášho dieťatka, sa táto radostná novina rozšíri priam rýchlosťou svetla. Z čerstvého prírastku sa, okrem rodičov, teší celá rodina i blízky kruh priateľov a známych. Kedy je ale vhodné prijať prvé návštevy? Odpoveď na túto otázku záleží len na vás, sami si určite svoje hranice. Nie nadarmo sa obdobie po pôrode nazýva šestonedelím - obdobie, v ktorom má matka s dieťaťom právo sa obmedziť od spoločnosti. Ak sa ale cítite dobre, návštevám sa nebráňte. Uistite sa však, že návštevníci nie sú chorí a pred mojkaním vášho dieťatka majú všetci umyté ruky. Vášmu dieťatku buďte ale vždy nablízku, je veľmi dôležité, aby počulo Váš hlas a malo istotu, že ste pri ňom.

Tip: "Urobme to nabudúce". Ak máte pocit, že ste na návštevu unavení, je potrebné to priamo povedať. Vaša rodina a dobrí priatelia to pochopia.

 

Robíte viac „ksichtíkov“ ako dieťatko (mini seriál 6/16)

Dieťatko je ako mláďa objavujúce svet, robí to bez predsudkov, rukami, nohami, očami i ústami. Deti sa učia pozorovaním a interakciu so svojím prostredím. Nebude to dlho trvať kým zistíte, že na podporu učenia vášho dieťaťa robíte tak povediac veľa "hlúpych" vecí, či už širokým úsmevom, trčiacim jazykom za zubami, komickými grimasami alebo ťažko identifikovateľnými zvukmi, ktorými sa snažíte priťahovať pozornosť vášho dieťaťa. Keď sa nad malé dieťa dospelý nakloní a urobí nejaké mimické pohyby, môže sa postupne dočkať toho, že dieťatko sa pokúsi urobiť rovnaký pohyb, ako vidí. Ide o zvláštny druh imitácie, ktorý sa vyskytuje v tom najranejšom veku.

Tip: Po prvých týždňoch uvidíte ako sa vaše dieťa postupne učí vnímať svoje okolie a aj okolité „ksichtíky“.

 

Potrebujete pomoc (mini seriál 7/16)

Deti sú radosť, ale tiež vyžadujú obrovské množstvo pozornosti. Nesnažte sa byť na všetko sama. Požiadajte o pomoc svojho partnera. Každý z vás by mal mať troška času pre seba, zatiaľ čo sa partner stará o dieťa. Pozrite sa na obľúbený televízny program, prečítajte si knihu, choďte na prechádzku, alebo si jednoducho pripravte relaxačný kúpeľ.

Tip: Ak ste iba jeden rodič, nebojte sa požiadať o pomoc priateľa alebo príbuzného. Trocha času mimo vášho každodenného kolotoča vám dobije baterky.

 

Deti potrebujú konverzáciu (mini seriál 8/16)

Vaša úloha je v procese rozvoja reči a komunikácie dieťaťa veľmi dôležitá. Keď hovoríte so svojím dieťaťom, stanú sa dve veci. Dieťa sa učí a puto medzi vami sa utužuje. A čím viac hovoríte, tým viac sa tieto veci dejú. Komunikujte s dieťatkom pri každej vašej činnosti, komentujte, že ho prebaľujete, čím ho kŕmite, spievajte mu pri zaspávaní, popisujte okolie pri prechádzkach, čítajte mu rozprávky, popisujte obrázky. Je to veľmi dôležité ako základ pre rozvoj reči a komunikácie.

Tip: Napodobňujte zvuky vášho dieťatka "ba-ba" alebo "goo goo" - a počkajte na ďalšie zvuky vášho dieťatka a tiež ich opakujte. Pomáha to učeniu vášho dieťaťa konverzácii.

 

Pocit viny je prirodzený (mini seriál 9/16)

Pamätáte sa ešte? Keď ste po prvýkrát držali vaše dieťa - a ešte predtým – sľúbili ste, že budete prvotriednym rodičom. Ak si od rodičovských povinností potrebujete z času na čas troška oddýchnuť, netrápte sa, neznamená to, že nie ste dobrým rodičom.

Tip: Požiadajte o pomoc. Keď je vaše dieťa v bezpečí v postieľke, zavolajte napríklad kamarátke, kamarátovi. Ak si rodič nebude dobíjať baterky, investovať aj do seba, jeho únava a podráždenosť negatívne zasiahnu celú rodinu.

 

Detská literatúra (mini seriál 10/16)

Jéééj čo je to za krááásne farby, neskôr ... macko (brum brum) ...ovečka (béé) ...koník (fŕŕŕ), potom prišiel príbeh o skromnej popoluške, či pyšnej princeznej a rozprávky bratov Grimmovcov....takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho....

Ak si náhodou na tieto rozprávky nespomínate, vedzte, že s príchodom dieťatka sa Vám pamäť osvieži. Deti proste milujú čítanie. Tie najmenšie majú v obľube hlavne mäkučké „chutné - pískacie“ knižky, troška neskôr bohato ilustrované a postupom času môžete skúsiť čítať svojej ratolesti aj krátke rozprávky a príbehy. Dôležité je, aby ste ako rozprávač malého drobčeka vedeli zaujať svojím prejavom, pri ktorom je veľmi dôležitá intonácia a farba Vášho hlasu. Vďaka čítaniu sa rozvíja bezhraničná detská fantázia a aj slovná zásoba. S hlavnými hrdinami prežívajú rôzne fantastické príbehy, ktoré im umožňujú ocitnúť sa na chvíľku v zázračnom svete, kde ožívajú lesní škriatkovia, nádherné víly či princezné s krásnymi šatami. Čítanie rozprávok koniec koncov, či už veríte alebo nie, pomôže aj vám, veď kde inde ako v týchto príbehoch s určitosťou zvíťazí dobro nad zlom...

Tip: Tým najmenším spočiatku stačí počuť mamičkin alebo ockov hlas. Ak si myslíte, že Vám skoro nič nerozumejú, a tým pádom čítanie najmenším nemá význam, mýlite sa. Tým, že nás deti počúvajú, neustále sa učia, preto svoje dieťatko postupom času k tejto aktivite zapájajte aj tým, že mu budete ukazovať prstom na obrázky v knihe a ono samé bude pomenovávať jednotlivé ilustrácie (žabka...kvak kvak...)

 

Budete robiť chyby (mini seriál 11/16)

V jednom z predošlých dielov sme spomínali, ako si každý rodič po narodení dieťatka aspoň raz v mysli povie, že nebude robiť pri výchove dieťatka chyby. Svoju knižnicu doplní o knihy o rodičovstve, číta časopisy o zdravom vývoji a výžive dieťatka, radí sa so svojimi rodičmi, súrodencami alebo známymi.

Viete, možno práve v rozprávkach, existujú dokonalí rodičia. Život nám však prináša do cesty mnohé okamihy, ktoré vyžadujú momentálnu reakciu eventuálne upustenie od nekompromisne nastavených pravidiel.

Tip: Ak je vaše dieťa podľa „tabuliek“ už troška veľké na cumlík, avšak nedokáže Vám napríklad bez neho v noci zaspať, neznamená to, že ak mu ho dáte, zlyhali ste. Nepoužívajte však cumlík ako „leukoplast“ na detské ústa vždy, keď dieťa plače alebo je nervózne či nespokojné. Skúste ho radšej zabaviť, upútať jeho pozornosť nejakou hračkou či veselou pesničkou. Ak si však nie ste istí, požiadajte o pomoc svojho detského lekára.

 

Budete aj sudcom (mini seriál 12/16)

Ako vaše dieťa rastie, tak sa vaše postavenie v jeho živote rozšíri aj o funkciu prostredníka – niekedy až sudcu, a to najmä tam, kde je v domácnosti detí viacej. Budete zrejme musieť riešiť aj spory medzi súrodencami. V prípade hádky, sa túto nesnažte za každú cenu ihneď ukončiť, pokiaľ sa vaši drobci hádajú „k veci“, učia sa tak riešiť spory sami, čo im pomôže v budúcnosti. Vy však buďte spravodliví a rázni. Ak je vinník sporu istý, vždy mu ozrejmite, že nekonal správne.

Taktiež sa pokúste, ak je to možné, nepríjemnú situáciu vyriešiť tak, aby deti na seba nezostali urazené, nahnevané.

Tip: Vytvorte si časový priestor, aby ste mohli tráviť čas s každým dieťaťom aj individuálne. Každé z nich tak môže mať pocit, že má vašu pozornosť.

 

Získate kúpeľňového kamaráta (mini seriál 13/16)

Bude to trvať nejaký čas, než začnete školiť vaše dieťa s používaním nočníka. Samotné učenie na nočník si však vyžaduje veľmi veľa trpezlivosti. Niektoré deti dokážu ovládať svoj mechúr skôr, iné neskôr, niektoré ovládajú skôr cikanie, iné kakanie. Kým sa tento návyk stane pravidelným, buď vy alebo váš manžel budete mať pravdepodobne publikum tam, kde ste ho doteraz nemali, teda tam kde aj „králi chodievajú pešo“. Je to tzv. materské modelovanie. A je to jeden zo spôsobov, ako naučiť vaše dieťa používať nočník.

Tip: Nenechajte sa ovplyvňovať príbuznými, kamarátkami alebo kolegami. To, že ich dieťa začalo chodiť na nočník skôr ako to vaše, nie je dôvod na hanbu alebo na to, aby ste sa snažili celú situáciu nasilu urýchliť. Doprajte vášmu dieťaťu toľko času, koľko potrebuje, skôr či neskôr sa to naučí.

 

Láska k dieťaťu je iná, je neskutočne skutočná (mini seriál 14/16)

Každá nastávajúca mamina, ktorej rastie pod srdiečkom nový život, sa iste teší na TEN moment, TEN, kedy svoje dieťatko prvýkrát uvidí zoči - voči, kedy sa ho bude môcť prvýkrát dotknúť, pohladiť ho, pobozkať, objať, kedy ho bude môcť prvý krát počuť.

Niektoré ženy naozaj pocítia silný príval materinskej lásky akonáhle sa prvýkrát dotknú svojho novonarodeného bábätka, niektoré to však takto necítia. To isté platí aj v prípade otca. Pre niektorých rodičov je teda tento pocit lásky okamžitý, pre niektorých rodičov môže nadobudnutie tohto pocitu chvíľku trvať.

Ale verte, že každý, kto má to šťastie byť rodičom sa skôr či neskôr pozrie na svoje dieťa a pocíti hĺbku emócií, dosiaľ nepoznaných, jednoducho krásne bezhraničných, neopísateľných ....

Tip: Vedeli ste, že budete milovať to dieťa a teraz ste o tom bezpodmienečne presvedčení. Užite si to a milujte ho celý svoj život.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry raz povedal: ,,Pravá láska sa nikdy nerozdá. Čím viac dávaš, tým viac ti zostáva“.

 

Robte inteligentné finančné rozhodnutia (mini seriál 15/16)

Nikdy nie je príliš skoro začať sporiť na vysokú školu! Pravdou však je, že ešte dávno pred tým, existuje veľa výdavkov, veď len základná výbavička pre dieťatko vyjde v priemere na viac ako 1000 eur. Celosvetový priemer na prvých 17 rokov života dieťaťa je podľa prepočtov okolo 225,000 dolárov a to je v ňom započítané iba jedlo, bývanie a ďalšie skutočne len „nevyhnutnosti“.

Tip: Začnite finančné plánovanie pre svoje dieťa čo najskôr, aby ste boli dobre pripravení na jeho budúcnosť.

 

Rodičovstvo - záver nášho I. mini seriálu (mini seriál 16/16)

Vo výchove dieťaťa je to občas horko-sladké. Každý míľnik je úspech a vy môžete byť hrdí, že sa tam vaše dieťa dostalo. Zároveň každý míľnik znamená, že vaše dieťa je samostatnejšie a potrebuje vás trochu menej. Keď je malé a vy nespíte celé noci, nemáte čas na nič, máte pocit, že to nikdy neskončí. Aj vy sa ale časom zmeníte a zistíte, že je to len ďalší deň a ono len zasa troška vyrástlo.

Tip: Užívajte si rodičovstvo, aj keď niektoré dni nebudú ružové, aj keď niekedy siahnete na dno vašich síl, vaše deti raz vyletia z hniezda a vám to všetko bude v konečnom dôsledku chýbať...

 

Žiadna psychologická „príručka" vám nemôže dát konkrétny návod pre výchovu vášho dieťaťa, ten musíte nájsť vy sami, máte doma osobnosť, na ktorú nemusia platiť všeobecne uznávané pravidlá výchovy vašej susedy. Snažte sa spoznávať slabé a silné stránky vášho dieťaťa, rozvíjajte jeho nadanie, pokúste sa odstrániť jeho slabé stránky a hlavne naučte vaše dieťa žiť život s radosťou, ukážte mu cestu k láske, spokojnosti, sebadôvere.

© 2021 Vis Natura s.r.o. Všetky práva vyhradené.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram