SIDS – Syndróm náhleho úmrtia dojčiat, označuje náhla úmrtie bez zjavnej príčiny, ktoré postihuje deti do jedného roku. Bez akýchkoľvek varovných signálov dochádza k zástave dýchania počas spánku aj u zdravých detí a k uduseniu dieťatka. Pričom ani podrobný patologicko-anatomický rozbor získaný pitvou dieťaťa, obhliadka miesta úmrtia a podrobné informácie o zdravotnom stave dieťaťa neobjasnia príčinu úmrtia.
Smrť v kolíske, tiché úmrtie... Aj tak sa hovorí syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, po anglicky Sudden Infant Death Syndrome, známy aj pod skratkou SIDS. Tento syndróm, pri ktorom aj celkom zdravé dieťa jednoducho prestane dýchať je veľmi smutný a zákerný v tom, že prichádza nečakane, najčastejšie v noci. Jeho presná definícia z lekárskeho hľadiska znie: Syndróm náhleho úmrtia v detstve je definovaný ako smrť, ktorá je náhla a neočakávaná, vzhľadom k predchádzajúcemu stavu dieťaťa, u ktorého ani patologicko–anatomický nález nemôže jednoznačne objasniť adekvátnu príčinu úmrtia. Ide o tiché, ničím nealarmujúce úmrtie v spánku dieťaťa.
Aby ste znížili riziko SIDS na minimum, odstráňte načechrené a hlboké periny, ovčie rúno, plyšové hračky a vankúše z postieľky a tak dbajte na bezpečnosť dieťaťa. Dôležité je aj polohovanie každú noc, najprv pravý bok, potom ľavý bok atď., aby sa nevytvorili preležaniny na zátylí dieťaťa, aj pri dostatku vitamínu D.
Aj keď sa spočiatku cítite ako neschopní starať sa o novorodenca, po pár týždňoch si vypracujete skutočnú rutinu a z nových rodičov sa stanú profíci.