Môj účet

Žiadne produkty v košíku.

Töpfer príručka pre čerstvé mamičky

Od skúsených pôrodných asistentiek

Všetky články

7 otázok v prvom týždni pri novorodeniatku

 

Keď si prinesiete novorodeniatko domov, vždy je to niečo nové, vzrušujúce a krásne. Bez ohľadu na to, ako dobre ste pripravení, koľko ste prečítali kníh alebo magazínov, Váš život sa mení v nádherné, zaujímavé a nečakané cesty. Žiadna „príručka" vám nemôže dať konkrétny návod pre výchovu vášho dieťaťa, ten musíte nájsť vy sami s partnerom.

 

Ako môžem pomôcť aby sa moje dieťa so mnou rýchlo zblížilo? (mini seriál 1/7)

Trávenie času už od narodenia so svojím dieťaťom je jedným z veľkých radostí rodičovstva, ale nie vždy to je okamžite. Nielen, že sa zotavuje z pôrodu, ale vaše dieťatko si zvyká byť na svete. Nerobte si starosti, je normálne že máte obavu, strach či budete dobrým rodičom. Tu je návod, ako začať proces zbližovania sa:

  • Trávte čas „koža na kožu“. Vy aj váš partner by ste mali držať svoje dieťatko blízko k vášmu hrudníku pri kŕmení, alebo aj keď sa maznáte. Môžete tiež jemne masírovať vaše dieťatko.
  • Diskutujte s dieťaťom. Béé, Búú, fŕŕŕ, spievajte, hovorte - vaše bábätko miluje zvuk vášho hlasu.
    Pozerajte sa do očí vášho dieťaťa oči a vyčarujte mu úsmev rôznymi grimasami. Po čase sa bude snažiť ich napodobňovať.

 

Aký dlhý spánok bude mať náš novorodenec? (mini seriál 2/7)

Vaše dieťa bude spať veľa, môže to byť v skutočnosti 16-20 hodín denne. Jednotlivé periódy spánku trvajú 2 – 4 hodiny a nemôžete očakávať, že vaše novorodeniatko prespí celú noc. Dobrou správou je, že o 6 mesiacov, mnoho detí prespí 6 až 8 hodín počas noci. Skúste pár tipov:

  • Keď sa vaše dieťa v noci prebudí, počkajte minútu alebo dve, či sa utíši a vráti sa späť k spánku.
  • Počas nočného kŕmenia alebo výmeny plienky buďte ticho. Pokúste sa ho nevzbudiť priveľmi.
  • Buďte aktívny a počas dňa sa hrajte tak, aby dieťatko ostalo hore po dlhšiu dobu. Toto mu môže pomôcť pri večernom prechode na spanie v noci.

 

Ako často potrebuje moje dieťa opatrovateľku alebo ako často potrebuje kŕmiť a ako si môžem byť istý, že je dosť nakŕmené? (mini seriál 3/7)

Vaše dieťa by sa malo spočiatku kŕmiť každé dve až tri hodiny. Môže sa Vám zdať, že je to veľa keďže trávi 10 až 15 minút na každom prsníku. Sú detičky, ktorým dojčenie trvá aj hodinu – všetko závisí od toho nakoľko je hladné a ako rýchlo dokáže sať mlieko.

Každé dieťa má svoj vlastný vzorec kŕmenia. Tak je to aj s vyprázdňovaním, jedno dieťatko má šesť iné viac mokrých plienok a jedno má zasa dve a druhé viac špinavých plienok raz za 24 hodín. Ak vaše dieťa schudlo prvý týždeň, už druhý týždeň začne priberať na váhe. Ak máte obavy o hmotnosti dieťaťa, určite sa poraďte so svojím pediatrom.

 

Ako často by som mal kúpať moje bábätko? (mini seriál 4/7)

Tri kúpele týždenne alebo menej je pre vaše bábätko dosť. Častejšie kúpanie zbytočne vysušuje pokožku. Samotný kúpeľ novorodenca by nemal trvať dlho, stačí tak 5 minút. Voda by mala mať teplotu okolo 37 až 38 °C a vo vaničke stačí nízka úroveň vody. Denne však bábätku poriadne utrite tváričku, zadoček, genitálie a všetky prstíky.

Za žiadnych okolností však pri kúpaní vaše dieťa nespúšťajte z očí, a to nielen pri samotnom kúpaní, ale ani vtedy, keď už dieťatko leží okúpané na podložke a zabalené v uteráku. Od kúpania neodchádzajte ani na malú chvíľku. Pri prvých kúpaniach odporúčame mať pri sebe niekoho ďalšieho, kto v prípade potreby pomôže alebo podá, čo treba.

 

Ako sa mám starať o pupok svojho dieťatka? (mini seriál 5/7)

Kým pupočník neodpadne, musí byť v prvom rade čistý a v suchu, aby zbytočne nemokval. To isté platí pri kúpaní. Pupočník môžete na konci opláchnuť čistou vodou, ale snažte sa, aby nebol zbytočne ponorený vo vode, predchádzate tak infekcii.

Odporúča sa tiež každodenné ošetrovanie pupočníka vatou namočenou vo vlažnej prevarenej vode, prípadne 60% - ným liehom z lekárne.

Pri prebaľovaní upevňujte dieťatku plienku vždy pod pupočníkom tak, aby ho neprekrývala a mal tak dostatok vzduchu na hojenie. Ak by vaše dieťatko pri dotyku pupočníka plakalo, zbystrite pozornosť, môže to byť prvým príznakom infekcie. Lekára určite vyhľadajte vtedy, ak pupočník vykazuje znaky zápachu alebo výraznejšieho začervenania či hnisu.

 

Ako sa starať o genitálie vášho chlapčeka? (mini seriál 6/7)

Penis vášho novorodeného syna bude pár dní po pôrode červený. Neľakajte sa, malo by to zmiznúť počas jedného týždňa. Ak sa však sčervenanie zhorší, pokožka je opuchnutá alebo máte podozrenie na zápal, kontaktujte lekára.
Hygiena genitálií je veľmi dôležitá, preto udržujte penis dieťatka čistý, zvlášť na to dbajte po prebaľovaní špinavej plienky. Baktérie nachádzajúce sa pod predkožkou totiž môžu vyvolať infekciu v jej oblasti alebo dokonca infekciu močových ciest. Umývajte penis len zvonku pod tečúcou teplou vodou. Mydlo použite v prípade znečistenia predkožky stolicou, avšak jemné, nedráždivé – detské.

V otázke tzv. sťahovania predkožky u malých chlapcov sú detskí lekári v názoroch dosť nejednotní, avšak vo väčšej miere sa prikláňajú k názoru, že sa s tým netreba ponáhľať, pretože jej sťahovanie u novorodencov a dojčiat môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Pri ťarbavých pokusoch sa môžu objaviť drobné jazvičky či trhlinky, do ktorých môžu ľahko preniknúť baktérie.
Neporušená predkožka poskytuje dieťatku prirodzenú ochranu a prikláňame sa k názoru, že dieťa by malo byť prvé, kto ju stiahne.

 

Je možné predísť syndrómu náhleho úmrtia novorodencov? (mini seriál 7/7)

SIDS alebo Sudden Infant Death Syndrome je podľa odborníkov tichá, ničím neohlásená smrť dieťaťa, ktoré sa javí zdravé. Predísť vzniku SIDS sa síce s určitosťou nedá, avšak aj v tomto prípade je nesmierne dôležitá prevencia, ktorej základom je minimalizovanie a odstraňovanie rizikových faktorov. Ponúkame Vám preto aspoň základné odporúčania:

  • vždy ukladajte vaše dieťa k spánku na chrbát 
  • aspoň do jedného roka nedávajte dieťaťu pod hlavu vysoké vankúše
  • vyprázdnite priestor na spanie - žiadne vankúše, hračky, lôžkoviny 
  • v prostredí, kde je malé dieťa, nefajčite
  • miestnosť, v ktorej dieťa spí, musí byť pravidelne vetraná
  • nezakrývajte dieťa ťažkými perinami či paplónmi, skrátka, neprehrievajte ho
  • pokiaľ je to možné, určite vaše dieťa dojčite - je to tá najlepšia ochrana akú môžete dieťatku poskytnúť
  • aj napriek tomu, že na používanie cumlíkov sú názory rôzne, podľa viacerých môžu byť vhodnou pomôckou na predchádzanie syndrómu náhleho úmrtia (neodporúčajú sa však v prvých týždňoch života bábätka, a to z dôvodu, aby sa neohrozilo dojčenie; keď sa však váš drobček v dojčení zabehne, cumlík mu pokojne dajte)
  • riaďte sa pokynmi lekára, kedy máte priviesť dieťa na prehliadku či kontrolu
  • zavolajte lekára hneď, ak máte nejaké obavy
© 2021 Vis Natura s.r.o. Všetky práva vyhradené.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram